Gateverse.cz - informace o seriálech Stargate SG-1 (Hvězdná brána), Stargate Atlantis (Hvězdná brána: Atlantida) a Stargate Universe

 • Načítá se Načítá se...
 •  
 •  
 •  
RSS Facebook Twitter YouTube Fórum E-mail

14.05.2011 - Otevřený dopis televize Syfy fanouškům SG

Ratings

Po ukončení seriálu Stargate Universe se v řadách fanoušků zvedla vlna nevole, převážně proti televizi, která za zrušením stojí. Craig Engler, Senior Vice President televize SyFy, si našel čas, aby fanouškům nejen toto rozhodnutí prostřednictvím otevřeného dopisu vysvětlil.

Následuje zkrácená a volně přeložená verze dopisu, v plném znění si ho můžete přečíst na stránkách Gateworldu.

O Stargate Universe a SyFy toho bylo v týdnech předcházejících finále SGU napsáno mnoho, spousta otázek a obav směřovaných na SyFy kvůli tomu, jak se seriálem nakládá. Chtěl bych tedy nyní zareagovat na otázky, které se objevily, právě na Gateworldu, který Hvězdnou bránu velice podporoval. Děkuji jim, že mi poskytli prostor a děkuji všem, co si najdou čas, aby si to přečetli.

Když se MGM rozhodlo po pěti řadách Stargate Atlantis ukončit, udělalo to s vědomím, že se bude pokračovat v novém seriálu Stargate Universe, o kterém jsme s Bradem Wrightem a Robertem Cooperem jednali už delší dobu.

Jelikož si seriál Stargate SG-1 vedl v minulosti tak dobře, byli jsme si jistí a objednali hned dvě řady. Objednávka dvou řad je v televizním světě ojedinělá, protože se s nimi pojí velké investice (jak časové, tak peněžní), ale jelikož jsme s MGM a Stargate měli dobré zkušenosti, zdálo se to být tak jisté, jak jen o v televizním průmyslu může být. Než bylo cokoli natočeno a než jsme vůbec zaměstnali nějaké herce, bylo jasné, že budeme točit 40 epizod.

Se seriálem se následně rychle pokročilo a oficiálně se začal vysílat 2. října 2009. Premiéru sledovalo dobrých, ne-li vynikajících 2,779 milionů diváků. Abychom měli nějaké srovnání, Stargate Atlantis začala s víc jak 4 miliony diváků, takže SGU na tom bylo o nějakých 25% hůř. Na druhou stranu, v dalším týdnu počet diváků vzrostl na 3 miliony, než spadl na 2,6 milionu, na kterých se zdál, že zůstane. Pro nový seriál jde o typické schéma a v tomto okamžiku si seriál vedl dobře.

Během šesti týdnů sledovanost klesla na 2,3 milionu, což bylo o 20% méně, než byla sledovanost nejvyšší. Pro seriály není neobvyklé, že se jejich sledovanost trochu kolísá, a pokud by se opět zvýšila, nebyl by to žádný problém. V dalším týdnu si seriál opět o něco polepšil, ale ten následující došlo opět k poklesu na 1,961 milionu, o 33 % méně oproti maximu. V tomto bodě už se jisté obavy objevily, ale seriál čekala pauza, po které se sledovanost často zvedá (na rozdíl od toho, co si lidé běžně myslí).

Po návratu seriálu skutečně sledovanost vzrostla na 2,088 milionů, další týden pak na 2,153. Další dva měsíce pak balancovala mezi 2,116 a 1,708 miliony, pod kterými už jsme se seriálem nemohli pokračovat.

S nízkými čísly a s žádnou známkou zlepšení (v pátek nyní seriál přišel o třetinu původních diváků), jsme se rozhodli SGU s druhou řadou přesunout. S obrovským úspěchem našeho hitu, seriálu Warehouse 13, v úterky, jsme spárovali SGU a Capricu a přesunuli je právě na ně. Doufali jsme, že je tak představíme novým divákům. Jak už asi víte, klesající trend pokračoval a nakonec jsme nemohli pokračovat ani s jedním seriálem.

Posledních 10 epizod SGU jsme přesunuli na pondělní večery, kde jsme zaznamenali úspěch našeho nového seriálu Being Human, ale ratingy zůstaly nízké. Svou pouť SGU zakončilo s pěkným nárůstem, což je pro televizní seriály typické.

Co jsem popsal výše, je jednoduše to, jak se SyFy a MGM snažily vytvořit skvělý nový SG seriál, jeho počáteční úspěch a následně, když začal strádat, snahu najít způsob, jak s ním pokračovat. Pravděpodobně jste četli řadu řečí o opaku, zaměřím se na ty nejčastější:

Šílené programové změny zabily SGU:
Začali jsme seriál vysílat v pátky, kde si zpočátku vedl dobře a nechali ho tam, než začal mít problémy. Pak jsme ho přesunuli na večer, kde se před nedávnem vysílal náš nejúspěšnější seriál.

Pauza zabila SGU:
Jak je vidět ze sledovaností výše, nejvyšší pokles diváků jsme zaznamenali před pauzou, ne po ní. V prvních dvou epizodách po ní si seriál dokonce polepšil o nějakých 10%.

Pokud by seriál zůstal na pátku, vedl by si dobře:
Když v pátky seriál přišel o třetinu diváků a jeho sledovanost se dostala na neudržitelné hodnoty, jedinou nadějí bylo seriál přesunout na jiný večer, kde by na něj narazili noví diváci.

Zrušili jste SGU, protože nenávidíte sci-fi:
Kdybychom sci-fi nenáviděli, prostě bychom SGU nevytvářeli. Protože sci-fi máme rádi, pokusili jsme se o to. I přes to, že bylo SGU neúspěšné, toho nelitujeme.

Nikdy jste SGU nepodporovali:
Nikdo další, kromě MGM, nepodporoval SGU víc než my. Jsme jediná stanice, která se o SGU pokusila a která se zavázala natočit a odvysílat 40 epizod, než byly napsány scénáře. Do podpory seriálu jsme v průběhu let investovali desítky miliónů a tisíce hodin.

SGU jste zrušili kvůli wrestlingu:
Rádi bychom dál pokračovali v SGU, bez ohledu na programové schéma nebo cokoli jiného, pokud by se sledovanost nesnižovala. Neukončujeme úspěšné seriály, abychom udělali místo jiným. Nedělá to žádná televize. SGU se posuzovalo výhradně podle své sledovanosti.

Nemáte rádi Stargate:
Zbožňujeme Stargate. Celkově jsme se natočili 12 řad (pozn. SG-1 byla původně pod kabelovkou Showtime, ta se ale po konci 5. řady rozhodla seriál ukončit) tří samostatných seriálů a podpořili dva SG-1 filmy. Byla to úžasná jízda a jsme velice hrdí na herce i štáby všech seriálů a vděční všem divákům, kteří je sledovali.

Sledovanost výše je udávána v číslech Live +7, vyjadřuje tedy počet diváků, kteří se dívali živě a diváků, kteří epizody zhlédli v nadcházejících sedmi dnech z nahrávky. Na obrázku u novinky (po zvětšení) je pak vidět popsaný klesající trend sledovanosti.

zdroj: gateworld.net

Autor Maruxs Kategorie Atlantis, SG-1, Universe Komentáře Komentáře

Komentáře (25)

 1. Snad tam není moc chyb :) Jinak Craiga obdivuju, že si našel čas a sepsal to, ještě jsem se s něčím takovým nesetkal… Navíc mi z toho přijde, že můžeme být za dvě řady rádi, kdyby se tehdy objednala jen jedna, druhá už by nejspíš nebyla. Televizní průmysl je hold o penězích a SGU bylo dost drahé.

  Komentář#1 - Maruxs - 14.05.2011 v 19:07
 2. Škoda, že tam nenapsal, zda do budoucna vůbec se Stargate počítají.

  Komentář#2 - Adam - 14.05.2011 v 19:44
 3. To je sice hezký,ale mě by spíš zajímalo proč odmítli prodat práva někomu jinýmu aby se mohlo pokračovat..

  Komentář#3 - fRagy - 14.05.2011 v 19:46
 4. taky by mě zajímalo proč odmítli prodat práva na SGU když už na ní serou kokoti

  Komentář#4 - fRagy - 14.05.2011 v 19:47
 5. sorry DP

  Komentář#5 - fRagy - 14.05.2011 v 19:48
 6. Bych byl hodně rád kdyby udělali serial Stargate o válce s Luciánskou Aliancí

  Komentář#6 - Adam - 14.05.2011 v 19:50
 7. mohli by pokračovat s SGA, ta byla hodně dobrá a ani to nijak moc neukončili..

  Komentář#7 - jandajir - 14.05.2011 v 19:52
 8. Oni přece neodmítli práva prodat, Syfy ani ty práva nedrží, má je MGM. A nikdo, kdo by to dokázal zaplatit, o ně prostě nestojí.

  Komentář#8 - Halajda - 15.05.2011 v 09:46
 9. Víte co já si myslím, že zapomněli na to, že natočili SG seriál, který je dost odlišný od předcházejících SG. Ona ta odlišnost dost lidí odradila, někteří jen potřebovali čas, aby si zvykli na úplně odlišný SG. Zrušili ho v mometě, kdy si k němu lidé začli vztah vytvářet a to je moc škoda.

  Komentář#9 - Ema - 15.05.2011 v 11:54
 10. Podle mě znásilnili, ba zničili původní seriál
  - myšlenka lodi, omezených zdrojů , skutečných MZ atd ….super … možnost nedělat z nich bohy, tak jak končila SG1… neskutečný potenciál
  - v seriálu SGU chybí skutečná komická postava (SG1- hlášky o’niela, SGA – tam jich je více)
  - neskutečnou prudou a to co podle mě odradilo diváky,včetně mě je rozebírání citů a „postelové“ scény, kdy postavy sedí na posteli a povídají si jak se cítí …achych ouchych … nic to seriálově neřeší, jenom balast na téma červená knihovna / a tak jde čas apod …. …. ….(příklad – loď je schopna držet vědomí a ovlivňovat ho …to je přece supr věc s tím se dá pracovat …ale né oni z toho udělají zaláskovanou sračku, takže nakonec musí vědomí uložená v lodi uspat …)
  - vyrušení MZ, jejich nesmyslná sebevražda atd atd ….asi byly moc drahý …

  no alspon seriál hybernovali, i dějově i ve skutečnosti …snad za 5 let někdo pochopí potenciál sci fi myšlenky super lodi, v podstatě neprozkoumaný, omezených zdrojů, a né úplně nýmandské posádky a chopí SG za správný konec ….

  Komentář#10 - d - 18.05.2011 v 06:14
 11. Tak co se mě týče, tak druhá polovina druhé řady patří mezi to nejlepší z SG vůbec, první půlka taky nebyla vůbec špatná, podle mě to zabili hlavně začátkem, tak bylo poměrně dost vaty

  Komentář#11 - Dalicek - 18.05.2011 v 19:22
 12. Podle mě SGU zabil internet. Protože údaje kolik lidí se na seriál podívá v televizi a kolik si ho stáhne z internetu jsou úplně jiné. Kdyby si televizní stanice uvědomily potenciál internetu, mohlo to dopadnout jinak…

  Komentář#12 - Venca - 19.05.2011 v 17:49
 13. Kdyby radši pokračovali s SGA ..mohlo to dopadnout úplně jinak ,myslim si že hodně dobře …a taky bych rád už věděl zda natočí Stargate Atlantis: Extinction ..??

  Komentář#13 - Henry - 20.05.2011 v 21:07
 14. Henry: Kdyby pokračovali s SGA, tak by to dopadlo dobře? Oni ale SGA nezrušili jen tak pro srandu králíkům, aby uvolnili místo pro SGU. SGA bylo zrušeno pro nízkou sledovanost, zkusili to napravit SGU, to ale dopadlo obdobně…
  Celkově mám pocit, že sci fi seriály už moc nefrčí… Cokoliv má začít nebo začne je po chvíli staženo (viz SGU, Terra Nova, V, …)

  Komentář#14 - Mick z Domihorku - 21.05.2011 v 11:08
 15. Ja nemiluju žádnej seriál víc jak SGA, jak mohl mít malou sledovanost…chápu dneska jsou to samé vypatlané hlavy. A čumí na nesmysli typu oranžových zahrad a big bang theory. Sice všechny SG co se fyziky a techniky týče byli nesmysli, ale nešlo tam o sci-fi jako takové, ale o ty naprosto skvělý příběhy, postavy a technologicky hračky. A hlavně o mého drahého Rodneyho McKeye :)

  Komentář#15 - Rodney - 21.05.2011 v 11:55
 16. Mick: Seriál Terra Nova byl zařazen do vysílacího schématu na podzim na televizi FOX, jen byl odsunut pilot. A co se týče sledování seriálu na netu, to pro stanice je nedůležitá informace. Lidé sledují na netu seriál většinou bez reklam, které jsou vystříhány a prodej reklamy je to, co televize potřebují, takže dokud se jim nepovede zajistit vysílání na netu včetně reklam, nebudou to brát v potaz.

  Komentář#16 - Platon - 21.05.2011 v 16:51
 17. SGU zatím to nejlepší co jsem viděl ….. Zatím nejvíce uvěřitelný, nejvíce promyšlený se špetkou přehnané sociologické problematiky …. Ale za to uvěřitelnější …. Ounýlů a jemu podobných klonů v dalších SG jsem už měl plné zuby …. Takže kšá kšá tradicionalistům …. Prostě SGU = PECKA

  Komentář#17 - bi5hop - 03.06.2011 v 08:24
 18. SGU je skutečně úplně jiný seriál. Slyšel jsem názor, že je to nuda, nic se tam neděje, jen se tam kecá a to ten dotyčný shlédl asi jen první čtyři části a i když tenhle seriál miluju (SG1, SGA i SGU) tak s tím souhlasím, ale jen do té míry, že přeci přišli na vesmírnou loď postavenou Antiky před mnoha miliony lety a prostě museli přicházet na to či ono a k čemu co slouží. Vždyť ten serial (SGU) postupem času graduje a s novými znalostmi a zkušenostmi je akčnější. Šlo jen o to vytrvat, překousnout to jejich seznamování s lodí. Já to udělal a nelituju jediné části, které jsem viděl. Lituju toho, že ten seriál zabalili. Kdyby alespoň natočili závěrečný film, který by seriál doplnil a řádně ukončil, konec seriálu je poněkud nedotažený, všichni kromě Elie jsou ve stázi a co dál? Jak to bude s posádkou a Eliem? Je to prostě velká škoda. No jo, dobrá, už jsem se vykecal :-))

  Komentář#18 - LubikCZ - 13.06.2011 v 00:40
 19. Alespoň to není ukončené. Dá se s SGU v budoucnu stále pracovat a pokračovat

  Komentář#19 - tom - 15.06.2011 v 15:19
 20. Hej lidi,a zkoušeli ste psat třeba na nějaky oficialni fora, třeba syfy? Prostě osobě dat všdět že ten serial nesledujou jen amici. Promě je teda SGU nejlepši serial na světě.

  Komentář#20 - sgu - 21.12.2011 v 22:38
 21. myslím že pár desítek žádostí by asi nestacilo…maj vytvořit internetovou televizy rozdelit to po pásmech tak aby mohly všichni na světe si to jednoduše přes net spřístupnit…rozhodujou se sledovanosti tak proc to takhle neudelaj…a z nejakejch 2 milionu diváku by meli rázem třeba 50 milionu

  Komentář#21 - Ondra - 01.03.2012 v 10:37
 22. uz dost casu preslo co netocia SG..ja som na sg prakticky vyrastal.. a dovolim si povedat ci uz sg1,sga a dokonca aj sgu su naj serialy na svete… len to chcelo cas kym sa to rozbehne torchu viac.. tento serial ma stale potencial.. treba verit a dufat ze to spustia este… ja teraz vravim az raz budem mat syna tak ten serial urcite bude pozerat… :)

  Komentář#22 - Snow - 12.11.2013 v 20:48
 23. Snow: Pro mě je určitě SGU nejlepší SciFi serial na světě. Je to škoda …

  Komentář#23 - NicholasRush - 13.11.2013 v 11:53
 24. Jsou to pičusi mohli aspoň prodat práva nějaký jiný telce na netu jsem čet o plně jiných televizách který je chtěli koupit ale oni jim je neprodali :(

  Komentář#24 - Šapiš (Matěj Papoušek) - 12.01.2014 v 21:09
 25. mě se SGU je nejlepší seriál, je to škoda, televize je teď plná nesmyslných seriálů které mají minimální náklady a velkou sledovanost, nekomentuji dál bych se musel naštvat.

  Komentář#25 - Martin - 23.01.2014 v 12:16

Přidat komentář

 


Zobrazit pravidla diskuze

 • Jméno a e-mail jsou povinné položky, e-mail nebude zobrazen, využívá se jen k zobrazení vlastní ikonky (informace o jejím nastavení najdete tady)
 • Pište s háčky, čárkami a interpunkčními znaménky, nepište "CapsLockem" a buďte slušní
 • Otazník a vykřičník stačí jen jeden, nemusíte jich psát několik za sebou
 • Pište k tématu, o kterém článek je, ostatní diskuze patří do daných témat na fórum
 • Buďte tolerantní, každý má právo na svůj názor (civilizovaně podaný)
 • Nevkládejte sem reklamu a odkazy na stahování epizod, nežádejte je
 • Neptejte se na stav titulků, budou, až budou, odkaz na ně zde zveřejníme
 • Spoilery a odkazy - při označení textu se vám zobrazí formátovací tlačítka
 • Administrátoři si vyhrazují právo nevyhovující příspěvky upravovat, případně mazat, za opakované porušovaní pravidel hrozí přispívajícímu BAN.