Gateverse.cz - informace o seriálech Stargate SG-1 (Hvězdná brána), Stargate Atlantis (Hvězdná brána: Atlantida) a Stargate Universe

 • Načítá se Načítá se...
 •  
 •  
 •  
RSS Facebook Twitter YouTube Fórum E-mail

12.06.2012 - Hvězdná brána – vstupenka do jiných světů

Tak zní název článku, který byl otištěn v pátek 8. 6. v časopise TV Magazín. Autor článku, Jiří Renč, se v něm zabývá zejména úspěchem Stargate SG-1, vzpomíná na jeho začátky, okolnosti vzniku a okrajově komentuje i pokračování v podobě SGA a SGU. Názor o článku i o autorovi, nechť si každý vytvoří sám.

Pro všechny fanoušky SG zde tento článek nabízíme k přečtení, ale prosíme respektujte autorská práva jejich držitelů.

Všechna práva vyhrazena. Jejich držiteli jsou Jiří Renč, TV Magazín, Astrosat Magazine Publishing, aj. Gateverse.cz nenese žádnou trestněprávní odpovědnost za další šíření.

Článek o SG-1

Hvězdná brána - vstupenka do jiných světů

zdroj: © TV Magazín, 2012

Autor YjM Kategorie SG-1 Komentáře Komentáře

Komentáře (19)

 1. Prý „zřejmě není o co stát“… Tak to je fajn článek, když autor ani neví o čem píše.

  Komentář#1 - sonny - 12.06.2012 v 01:20
 2. No tenhle článek není až tak zlý, ak čtenáš neví moc o StarGate SG1, tito informace sú v podstate všade na stránkach SG . Pár nepresností (Jack O’Neill nie Jonathan, aj keď možna mysleli Jonasa Quinna (Corin Nemec), ktorý nahradil na určitú dobu Daniela).
  Atlantis bol svojim spúsobem ješte lepší než SG1 (novši lepši) Hlavne po 1 season.Príchod Ronona Dexe
  Universe doplatil na to že bol braní skor pre dospelejší publikum (Ktoré ubudlo hlavne po 9 a 10 Seasone SG1) + nešťastný výber hercov. Eli Wallace (David Blue) Tamara Johansen boli viac než dobrý Robert Carlyle bol vynikajúci ( na Jamesa Callisa alias Dr. Gaius Baltar nemal ani zdiaľky ale nedostal nato ani priestor ) pri iných sa mi chcelo plakať Brian J. Smith (aspoň podľa ségri Gos. girls neco uhraje je lepši než tá skareda blonska z gos. girls, anebo green latern ) Louis Ferreira ma skôr na iné roly Lou Diamond Phillips (muj oblíbený herec ale nehodil sa tu)-Bez typických hrdinov typu Shepard, Jack O’Neill, Mitchell. Eli to svojim humorom nezachráni.
  Ďalším dúvodem bylo starnutie divackej základny ( pokles divákov) neschopnosť si vytvoriť nových postupnosť deja (nie epizódnosť) naväzovanie deja chýbajúce spojenie typu O’Neill Carterova. Cameron Dr. Elizabeth Weir
  Kombinácia Battlestar Galactica a stargate hodne poškodila universu.
  Možná by viac vyhovoval divákom serial bez kombinácie. Pripadne celkom nový serial typu Návrat na zem (StarTrek Voyager, Battlestar galactica…túto tému načreli ale nevyčerpali) bez návaznosti na stargate ci Bat.Gal.

  Komentář#2 - lordmiro007 - 12.06.2012 v 03:42
 3. Poslední věta mě nasr***… snad nemyslí vážně, prej „není o co stát“.

  Komentář#3 - Evro - 12.06.2012 v 11:11
 4. na SGU se dívali jen věrní fanoušci a to prostě nevydělávalo, ale promě je SG-1 oněco lepší než SGA, jelikož se vní většina nápadů opakuje !

  Komentář#4 - Alenn - 12.06.2012 v 11:11
 5. Jack O’Neill se skutečně jmenuje Jonathan. Je to vidět v jednom díle, kde je záběr na jeho osobní kartu :D. Jack je zkrácenina, kterou používá.

  Komentář#5 - Michal - 12.06.2012 v 11:29
 6. Kdyby bylo o co stát u SGU, tak právě běží už jaká? Čtvrtá série? Tohle hovoří za vše…. SGU nemělo s hvězdnou bránou nic společného, spíše Ztraceni ve vesmíru

  Komentář#6 - Jarda - 12.06.2012 v 14:36
 7. Je evidentní že autor neví o čem mluví. Nesouhlasim s jeho výrokem o SGU a s Jardou (předch. komentář) – SG svět je místy přitažený za vlasy (mimozemšťani vypadají skoro jako lidi a všichni mluví anglicky, lodě v prostoru se vždy neomylně potkají stějně natočené tj podlahou na jednu stranu za předpokladu umělé gravitace na obou lodích apod). SGU se konečně lišilo od zaběhnutého vzoru SG1 a SGA – základna, několik teamů, úhlavní nepřítel, filmová nesmrtelnost hlavních postav… happy end. SGU konečně udělalo něco nové pro svět SG. Je sice pravda že to připomínalo Lost ve vesmíru ale pro svět SG to byla novina, a hlavně SGU vyprávělo příběh kterej by byl konečně uvěřitelnej – pátrání po nějakém tajemství ukrytém v reliktním záření. Za předpokladu možnosti existence hvězdné brány, silových polí, umělé gravitace apod, tak SGU porušovalo jen jeden fyzikální či obecně vědecký princip – ve vakuu jsou slyšet zvuky – a to je pro scifi seriál dobrá vlastnost (nemyslim ty zvuky – to prostě diváci chtějí, myslim že je dobrá absence ostatních nesmyslů). SGU je věčná škoda, příběh byl skvělý, je ale blbý že děj byl špatně rozvržen, vždyť prvních 10 epizod první sezony SGU se nic nedělo. Proto na to lidi nekoukali. Podobně dopadl seriál Caprica – zápletka a úvod do příběhu, potom kýbl nudy a nakonec vzrůšo – ale když přišlo to vzrůšo, tak už byl seriál cancelled a bylo to v prd***. Kdyby byl děj lépe rozvržen, tak by koukali jak věrní fanoušci SG, tak i noví diváci.

  Komentář#7 - Rottero - 12.06.2012 v 18:28
 8. Rottero: s tím co píšeš tak nějak souhlasím, ale koukej na to očima SG ne sci-fi očima. StarGate byla stavěna na tom, že všichni ti lidé jsou potomci lidí, které ze země přes tisíci lety odnesli gualdové. Ty logicky museli vysadit, kde byli pro ně podmínky. Zrovna teď o tom mluví v prvních dílech StarGate co běží na Prima Cool. SG nikdy (krom pár ras) nenašli mimozemšťany s tykadli, či něčím jako je Alf. Byl to „reálný“ vesmír, poset lidmi z naší zemi, kde museli být stromy, voda, gravitace, atmosféra, den a noc… V tom bylo SG výjimečné. Nebyl to StarTrek, či komediální Červený trpaslík. Byla to tajná operace pár zemí, kteří byli v našem reálném světě a v našem reálném čase. Jestli víš o čem mluvím. SGU byl špica sci-fi seriál, kterých je stovky. Ale nebyla to SG, to ani náhodou a dvě série mi to jen potvrzují.

  Komentář#8 - Jarda - 13.06.2012 v 16:39
 9. Rottero: a s tím nesmrtelným – kdyby MacGyver umřel v první sérii, těžko by vznikolo 7. sérií. Kdyby SG-1 umřela v prvním díle na Ebidosu, těžko by vznikla další série natož 10, SGA nebo SGU. Seriál je o tom, že hlavní hrdinové zůstávají. Kdyby SGU měla 20 sérií, myslíš, že by se hl. postavy nedožili? Asi dožili, co? :-)

  Komentář#9 - Jarda - 13.06.2012 v 16:56
 10. Tak třeba únasové, asgardi, serakýni, „duchové“ Tonaneho lidu, wraithové, onanesové (rasa Nema a Omorocy), Hmyzáčtí i modří ufoni z SGU – To všechno je tam fyzicky „na jedno brdo“ – tj vzpřímení, humanoidi se čtyřmi končetinami… Ale byly tam i slušné snahy o unikátnější formy života – třeba ty krystalické formy života, duchové z dílu „křišťálová lebka“, „živá voda“ z dílu, kdy pomáhali rusům, inteligentní mlha z SGA první série, nebo (možná) inteligentní predátoři a „živý písek“ z SGU. SGU by „úbytek zajímavějších postav (když by umíraly) nejspíš řešila tak, že by tam pak nějákou „neopakovatelnou náhodou“ poslali další várku nových a neokoukaných, aby trochu rozbouřila vztahy a rozšířila potenciál posádky.

  Komentář#10 - Ultramarinus - 14.06.2012 v 01:16
 11. @Jarda: Poznámka o 20 sériích je zcela zcestná. SGU měla předem naplánovaný děj, který počítal s cca 5 sezónami. Narozdíl od většiny jiných seriálů (SG-1, SGA, ale např. i Eureka a W13 nebo kupodivu i ST či Dr.Who, ale samozřejmě i HIMYM nebo TBBT), které mohou/mohly mít kolik sezón se jim zachce a další se píší a natáčejí jen podle aktuální sledovanosti.

  Komentář#11 - YjM - 17.06.2012 v 23:40
 12. Yjm: další… to bylo řečeno obrazně, aby bylo pochopeno, ale ty jsi bez šance no :-)))

  Komentář#12 - Jarda - 18.06.2012 v 10:03
 13. Nejvíc mi na tom článku z TV Magazínu vadí ta poznámka redaktora, že když SGU po dvou řadách zrušily tak „zřejmě není o co stát.“ Kdyby tohle napsal o Star Treku, kterej zrušily po třech řadách kvuli nízký sledovanosti tak by druhej den dostal padáka, měl by si nejdřív něco zjistit o tom o čem píše.

  Komentář#13 - Andypos (andy) - 19.06.2012 v 06:27
 14. SGU nebylo dost SG? Dnes by se na SG ve stylu původních SG nikdo nedíval (až na skalní fanoušky). Samotný princip seriálu je šílený. Co díl to záchrana planety. Co série to záchrana Země nebo rovnou galaxie. Dnes by to bylo bráno za přehnané.
  SGU přineslo tolik potřebnou evoluci. Konzistentní příběh, spoustu postav, které měli život (občas moc, občas málo popsaný), vážnější příběh. Problém byl v prezentaci, příliš pomalý nástup a nastartování příběhu to vše zabil. Fanoušci vydrželi, ale běžní lidi/masu to nebavilo. SGU je pro mě nejlepší SG vůbec. SG-1 to podělal posledními 3 sériemi, teda především šílenou mutací na komedii. A SGA byla super, ale byla to prostě další SG, záchrana všeho pořád dokola.

  Komentář#14 - rancor1223 - 19.06.2012 v 13:24
 15. Je pravd , že SGU neměla takový úspěch jako SG-1,ale měl jsem rád i SGU, neboť ty díly navazovali přímo a sebe (A byly tam dobré bitvy) :DDD

  Komentář#15 - D0M!N!c3kCZ - 20.06.2012 v 09:31
 16. rancor1223 – co píšeš je bohužel pravda. Dnes by seriály tipu SG-1, SGA, MacGyver, Kobra 11 asi moc úspěch neměli, ale nevidím úspěch ani u SGU. Také si myslím, že na StarTrek koukají jen jeho fandové a těch je pochopitelně více, protože seriál je starý kolik? 50 Let? Má proto fanoušky, všech generací. SG-1 je stará 15 let a měla bohužel ke konci smůlu (stejně jako SGA a SGU) na televizi, která ji vysílala. Byla to lokální televize určená pro jednu diváckou skupinu – sci-fi. Myslím, že SG-1 nebylo jen sci-fi, ale i dobré humorné akční a dobrodružné spojení. Posraná růžovka a ulice mají už milion epizod a točí se pořád, proč asi?…..

  Komentář#16 - Jarda - 20.06.2012 v 09:38
 17. Na hvězdné bráně jsem vyrůstal. Přes SG1 k SGA a pak až k dospělé SGU, která mi přišlá dokonalá. Když člověk totiž s SG vyrůstá, je fajn vidět, jak se celý univerzum mění a dospívá zároveň s ním. Autor očividně sledoval hvězdnou bránu akorát maximálně na nově a nic si o SGU nezjistil…

  Komentář#17 - morfin - 24.06.2012 v 00:10
 18. Autorovi bych doporučil si doplnit informace a poupravit trochu ten článek…takhle mi to připadá jako metoda „ctrl+C & ctrl+V“ z různých fan stránek. Vcelku musím uznat že autor neví o čem píše.

  Komentář#18 - Marek Obořil - 04.07.2012 v 16:02
 19. Také patřím mezi tzv. „odkojence“ SG, prolnula mi do života tak moc, že často nemám pochyb o její existenci, prostě beru ji jako samozřejmost a mimořádnou příležitost dozvědět se o nás lidech co nejvíce. Když jsem ovšem zhlédla první díl SGU, skutečně mi ztuhla krev v žilách a napadla jediná myšlenka : „Tak tohle je skutečná realita!“ Opravdu, ta panika, ty reakce lidí byly tak sugestivní. Během svého života jsem se naučila naslouchat intuici a tady právě u SGU kontrolka výrazně zablikala.Nesouhlasím s názorem autora článku a jsem pevně přesvědčena, že o co stát je!!! Viděla jsem SGU celou, v originálu a sledovala ji jedním dechem téměř bez přestávek, je brilantní a zralá a mám vážné pochyby o tom, že měla malou sledovanost. Prostě nemohla mít, ledaže by skuteční milovníci SG vymřeli.Za jejím podivným ukončením cítím mnohem víc a fáma o malé sledovanosti mi zní falešně. BUDE V TOM NĚCO JINÉHO. Ale to už nechám na vás, zkušených a intuitivních „odkojencích SG“anebo rádoby chytrolínů, kteří ví, aniž by viděli…

  Komentář#19 - Eva - 09.07.2012 v 20:19

Přidat komentář

 


Zobrazit pravidla diskuze

 • Jméno a e-mail jsou povinné položky, e-mail nebude zobrazen, využívá se jen k zobrazení vlastní ikonky (informace o jejím nastavení najdete tady)
 • Pište s háčky, čárkami a interpunkčními znaménky, nepište "CapsLockem" a buďte slušní
 • Otazník a vykřičník stačí jen jeden, nemusíte jich psát několik za sebou
 • Pište k tématu, o kterém článek je, ostatní diskuze patří do daných témat na fórum
 • Buďte tolerantní, každý má právo na svůj názor (civilizovaně podaný)
 • Nevkládejte sem reklamu a odkazy na stahování epizod, nežádejte je
 • Neptejte se na stav titulků, budou, až budou, odkaz na ně zde zveřejníme
 • Spoilery a odkazy - při označení textu se vám zobrazí formátovací tlačítka
 • Administrátoři si vyhrazují právo nevyhovující příspěvky upravovat, případně mazat, za opakované porušovaní pravidel hrozí přispívajícímu BAN.